Blekingesport

Sydöstran
Fick du ingen tidning i morse?Ingen tidning?
Sydöstran FREDAGEN DEN 3 SEPTEMBER 2010
BLEKINGES NYHETASTE WEBBTIDNING

NYHETER
TELEGRAM
SPORT
LEDARE
KRÖNIKA
INSÄNDARE
BLOGGAR
BILDSPEL
VIDEO
VÄDER
ARKIV
LÄSARNAS...
KOMMENTARER
MEST LÄSTA
GRATULERA!
RECEPT
VARDAGSTIPS

SKICKA IN...
INSÄNDARE
KALENDARIET
NOTISER


ANNONSERA
FÖRETAG
BOKA PRIVAT
JAG FYLLER 18
SYDÖGRAM



Sök i arkiv
LOGGA IN
ABONNEMANG
MEDARBETARE
SYDÖSTRAN
0455-33 46 00

KVÄLLSTID
0455-33 46 11

TELEFAX
0455-124 03

SPORTEN
0455-33 46 23
Svårt förstå sahlin

Kärnkraftsfrågan aktualiserades efter att KD hade öppnat för att Sverige borde ersätta de snart pensionsfärdiga reaktorerna med nya. Våra tio reaktorer producerar nästan hälften av Sveriges el.
Under 2020-talet börjar de falla för åldersstrecket. Beslut om att ersätta dessa med moderna reaktorer måste tas under de kommande åren. Planering och byggnation av nya reaktorer tar tid.

På socialdemokraternas framtidsdagar i helgen var Mona Sahlin helt avvisande till detta. Hon menade att hela bortfallet av kärnkraften kunde ersättas av förnyelsebara energislag. Det är svårt att förstå hur hon menar. Dagens teknik kommer att stå för den absoluta huvuddelen av elen som produceras också om trettio år.

Sverige kommer att få förlita sig på vatten-, vind och biobränslen om vi ska fasa ut både fossila bränslen och kärnkraft. Vattenkraften har stora fördelar, men det finns ett motstånd mot ytterligare utbyggnad. Vindkraftens nackdel är dels att den är dyr och dels att den bara levererar när det blåser.
Om Sverige ska klara sin egen elförsörjning även kalla vindstilla vinterdagar, utan att vara beroende av att importera el, behövs tillräckligt mycket annan elproduktion.

Biobränslets problem är ett annat. Hur ska markerna användas? Ska vi använda dem till att producera energi, trä- och pappersprodukter, mat eller något annat? Biobränslevolymen är begränsad om inte annan produktion med högre förädlingsvärde ska konkurreras ut.
Det är mest effektivt att använda biobränslen i kraftvärmeproduktion som ger en stor del fjärrvärme och en mindre del el. I takt med att fjärrvärmen blir utbyggd minskar möjligheten att använda ytterligare biobränsle på detta sätt. Om biobränslen används för endast el utnyttjas råvaran mindre effektivt.

Vidare skulle i och för sig bortfallet av kärnkraft mötas med kraftiga energieffektiviseringar. Mycket kan göras, men det finns samtidigt en tydlig trend mot att el blir ett alternativ till fossila bränslen i andra sammanhang. Eldrivna tåg bör oftare ersätta både flyg och bensindrivna fordon. Plugin-hybrider är redan på stark frammarsch.
Den socialdemokratiska ledningen har kanske information som ingen annan har? Om det inte är så skulle trovärdigheten öka om partiet öppnade för en förutsättningslös diskussion om vad som är viktigast i energipolitiken, och vad som krävs för att nå målen.

Irene Wennemo
Publicerad 2009-02-04 03:00. Senast uppdaterad 2009-02-04 17:41

Tipsa en kompis Utskriftsversion


(2009-02-05 08:35)
S:s information
S ledningen har inte någon extra information - dom har Miljöpartiet. Att ens tänka på att bygga ut eller förnya kärnkraftsreaktorerna gör att det samarbetet havererar. Det tror jag är hela förklaringen.
Johan

Dela med dig av dina synpunkter - skriv en kommentar:
Granskas av redaktionen för godkännande, redaktionen förbehåller sig rätten att korta inlägg.

Kort rubrik:

Din kommentar:

Signatur:

E-post (adressen publiceras ej)



Stora årskullar ger makt åt de yngsta väljarna
Förstagångsväljarna har makt i år.
De är fler än det röstantal som skilde blocken förra valet. 18-19-åriga gymnasister kan avgöra valutgången.

TELEGRAM
SENASTE NYTT FRÅN TT
spacer
Skadade vid övning på Ålandsfärja (10:23)
Allt fler obehöriga till gymnasiet (10:06)
Våldsamt vid Karroubis hem (08:56)
Fler kör med slitna däck (08:40)
Hajattack på Salomonöarna (08:29)
spacer

Karlskrona
Original Gangsters vill ”besöka” Jomshof
Vilket parti har rätt om ungdomsarbetslösheten?
Karlshamn har bästa turistbyrån i länet

Ronneby
Slaget vid Blountville går i repris i Bräkne-Hoby
Miljönämnden kräver en avloppsplan
– Kommunens agerande tvingar oss att stänga

Karlshamn
Många livesändningar på Bio Laxen i Mörrum
Minskar resandet med tusentals mil
Mycket på G efter sommarplågan

Olofström
Eero har eget pensionärshem
Älgen står stilla ännu
Folkpartiet i enad front

Sölvesborg
Mordåtal dröjer mot 36-åring
Här möter företagarna politikerna för debatt
Gamla mått på matte i det fria


Irene Wennemo

Irene Wennemos senaste krönikor:
Ta vara på lokala frågor
Stöd för välfärdsmodell
Vår modell är stark
S besked har varit otydliga
Satsa mer på fler jobb
Grekland sitter i skruvstäd
Sosse i Stockholm är svårt

Annacarin eufstedt
Annacarin Leufstedt
Christian Dahlgren
Christina Mångård
Hampus Engqvist
Håkan Juholt
Irene Wennemo
Jan Andersson
Magnus Johansson
Magnus Manhammar
Markus Alexandersson
Peeter-Jaan Kask
Torsten Nilsson

Varje dag publicerar Sydöstran en fristående krönikör på ledarsidan. På www.sydostran.se kan du inte bara läsa hans eller hennes krönika, utan du kan också ge dina egna kommentarer.
Ditt inlägg går direkt till chefredaktören.

E-post: redaktion@sydostran.se © Sydöstran. Ansvarig utgivare: Anders Hall






Drömhuset i Skavkulla


Förvandlade villan till drömhemmet


Handgjort kakel ingen lyx för keramikern


Renovering gav ett hus med själ


Karolina och Peter förvandlade Franssohnska gården


Färgstarkt och personligt hem

Annorlunda bygge i vackraste betong


KOMMENTERADE ARTIKLAR JUST NU:
Borg Sveriges överkamrer
Handslag för kvinnorna
KHK o OIK har lite att jobba med
På väg mot lågskattesamhället
KHK starkast i träningsderbyt

MEST LÄSTA ARTIKLAR JUST NU:
Hästös spelartrupp i spillror
Original Gangsters vill...
Älgen står stilla ännu
– Kommunens agerande tvingar...
Eero har eget pensionärshem

Skriv in mötesreferat direkt, gärna med en bild!

Skriv in radannons direkt, gärna med en bild!


Friskolorna


Sydöstrans reportrar går ett steg längre